2015

SPORTOVKYNÍ ROKU JE PLAVKYNĚ ZÁVADOVÁ

6/4 2016

V Nové radnici byli první dubnové úterý vyhlášeni nejlepší sportovci města Ostravy za rok 2015. Vítězkou 9. ročníku ankety se stala plavkyně Barbora Závadová, nejlepším kolektivem je družstvo plavkyň KPS Ostrava. Oceněné v pěti kategoriích dekorovali náměstek primátora Martin Štěpánek a předseda komise pro sport a volný čas rady města Vladimír Stuchlý.

Sportovkyní roku je plavkyně Závadová

Barbora Závadová, vítězka ankety Ostravský sportovec roku 2015. Foto: Lukáš Kaboň

Ostravská sportovkyně roku 2015 Barbora Závadová se vloni jako první sportovec ČR kvalifikovala na olympiádu 2016 v Riu de Janeiru. Závodí za Klub plaveckých sportů Ostrava, je členkou CISO v Ostravě. Jako studentka Univerzity Karlovy se připravuje v pražském sportovním centru MŠMT pod vedením trenéra Jaroslava Strnada. V roce 2015 obohatila medailovou sbírku o stříbro na 400 m pol. záv. ze světové univerziády v Koreji. Na stejné trati doplavala ve finále ME v Izraeli čtvrtá a na MS v Rusku na 5. místě. Stala se vítězem ankety Plavec roku ČR 2015, když navázala na prvenství v letech 2011 a 2014.

Vynikající rok ostravského plavání stvrdil nejlepší kolektiv – družstvo žen Klubu plaveckých sportů Ostrava. Ve složení Petra Gebauerová, Marika Hudcová, Tereza Kanalošová, Věra Kopřivová, Michaela Petrová, Barbora a Tereza Závadovy vybojovalo čtvrtý titul mistryň ČR v řadě. Trenéry děvčat jsou Vítězslav Hartmann a Libor Kohut.

Ostravským sportovním talentem 2015 se stala Hana Ryšková, golfistka Park Golf Clubu Ostrava a reprezentantka ČR. Sedmnáctiletá studentka Sportovního gymnázia Emila a Dany Zátopkových v Ostravě se vloni stala mezinárodní mistryní ČR a Polska, byla členkou družstva dívek ČR, čtvrtého na ME do 18 let. Na ME v Rakousku se prosadila mezi padesátku nejlepších golfistek starého kontinentu. Ve světovém žebříčku je na 225. místě.

Marie Horváthová (1975) klientka Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením, je nejlepším hendikepovaným sportovcem. Výborná stolní tenistka vyhrála turnaj v Linci, stala se mistryní Moravy a Slezska, vicemistryní ČR.

Do síně slávy ostravského sportu byl in memoriam uveden Jaroslav Tomáš, který 5. března 2016 zemřel po těžké nemoci ve věku 67 let. Vynikající volejbalista se v roce 1968 zasloužil o titul mistra ČSSR pro TJ Vítkovice. Hrál za Liberec a v Itálii. Vicemistr Evropy 1971, startoval na OH v Mnichově 72, Montrealu 76. Reprezentační dres oblékl 335krát, třikrát byl vyhlášen nejlepším volejbalistou ČSSR. Trénoval také reprezentaci, volejbalisty Ostravy přivedl k titulu mistra ČR 2006. Je členem Síně slávy českého volejbalu. Cenu převzala manželka Jaroslava Tomáše Svatava.

Dosavadní vítězové ankety Ostravský sportovec roku v kategoriích jednotlivců a kolektivů: 2007: Denisa Ščerbová-Rosolová (atletika), expedice Leopolda Sulovského na K2. 2008: Václav Svěrkoš (fotbal), volnostylaři Sokola Vítkovice. 2009: Kateřina Cachová (atletika), florbalisté SC WOOW Vítkovice. 2010: Jakub Štěpánek (hokej), hokejisté HC VÍTKOVICE STEEL. 2011: Denisa Rosolová (atletika), hokejisté HC VÍTKOVICE STEEL. 2012: Barbora Závadová (plavání), házenkářky DHC Sokol Poruba. 2013: Jana Slaninová (atletika), volejbalisté VK Ostrava. 2014: Barbora Závadová (plavání), florbalistky 1. SC Vítkovice.