2019


VYHLÁSILI JSME OSTRAVSKÉ SPORTOVCE ROKU

10/9 2020

Ve 13. ročníku ankety ostravský Sportovec roku předala náměstkyně primátora pro školství a sport Andrea Hoffmannová ocenění v pěti kategoriích.

Vyhlásili jsme ostravské sportovce roku

Vepředu Radim Běleš. Zleva stojící: Tomáš Krásný, Václav Sivák, Marie Hrachová, Lenka Novotná, Lucie Theimerová, maminka A. Kowalského a náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová. Foto: Jiří Zerzoň

Město Ostrava vyhlašuje Sportovce roku v kategoriích Nejlepší jednotlivec, Nejlepší kolektiv, Talent roku, Sportovní legenda Společensky odpovědná firma. Sportovce v anketě nominuje veřejnost i sportovní kluby. Původně měl být ostravský Sportovec roku 2019 vyhlášen v březnu letošního roku, avšak kvůli opatřením souvisejícím s pandemií koronaviru byl slavnostní akt přesunut na 10. září 2020.

„Těší mě, že Ostrava má tak výrazné sportovní osobnosti. Anketa Sportovec roku je naším poděkováním a důkazem toho, jak si jich vážíme. V souvislosti s tím, že jsme měli letos nedostatek nominací pro vyhlášení kategorie společensky odpovědná firma, bych chtěla vyzvat kluby, aby v tomto směru byly aktivnější a nominovaly své sponzory, kteří jim pomáhají s jejich sportovním životem. A zároveň směřuji svou výzvu k regionálním firmám, aby i v téhle ekonomicky nelehké době nezapomínaly na podporu sportu. Rádi je za jejich společensky odpovědný přístup oceníme příští rok,“ uvedla náměstkyně pro školství a sport Andrea Hoffmannová.

Vítězové jednotlivých kategorií

Nejlepší jednotlivec: kickboxer Václav Sivák. Člen SK Hamr gym Ostrava získal 25. 10. 2019 v Sarajevu amatérský titul mistra světa v K1 (kickboxu) ve váze do 63 kg. Jedná se o historicky první titul pro Českou republiku v tomto odvětví.

Nejlepší kolektiv: ženský florbalový tým 1. SC Vítkovice. Florbalistky Vítkovic získaly titul v extralize žen ročníku 2018/2019 a v Poháru mistrů 2019 obsadily druhé místo.

Talent roku: motokárový závodník Adam Kowalski. Závodí za ostravský E-MOTION park a je považován za největší talent motorsportu v České republice. V roce 2019 jako vůbec první Čech vyhrál italský šampionát Easykart, když ze sedmi mistrovských závodů zvítězil ve čtyřech, dvakrát byl druhý a jednou třetí.

Nejlepší handicapovaný sportovec: atlet Radim Běleš, člen SSK Vítkovice. Překonal český rekord v hodu kuželkou handicapovaných výkonem 28.93 m. V minulosti získal zlatou medaili na paralympijských hrách v hodu diskem a dvě stříbra v hodu kuželkou, na mistrovstvích světa dokázal vybojovat zlatou, dvě stříbrné a bronzovou medaili.

Sportovní legenda: stolní tenistka Marie Hrachová. Reprezentovala Československo na olympijských hrách 1988 a 1992. Při premiéře stolního tenisu na OH v Soulu skončila ve dvouhře na 4. místě, když se jako jediná Evropanka probojovala do semifinále. Ve čtyřhře obsadila 5. místo. Na OH v Barceloně byla v obou soutěžích devátá. Je mistryní Evropy juniorů 1980 ve dvouhře a smíšené čtyřhře, na ME 1984 získala s J. Panským ve smíšení čtyřhře druhé místo a s B. Vriesekoopovou bronz ve čtyřhře. O rok později se stala ve smíšené čtyřhře s J. Panským vicemistryní světa. V roce 1986 tato dvojice vybojovala evropský titul, Marie Hrachová přidala i stříbro z dvouhry.

„Děkuji za ocenění. Finanční dar mi pomůže v přípravě. Není to levná záležitost,“ poděkoval mistr světa v kickboxu Václav Sivák. Nejtěžší zápas loňského rolu vybojoval na mistrovství světa. „Nebylo to finále, ale semifinále. Narazil jsem na soupeře z Ruska, byl to velmi ostřílený borec se spoustou vyhraných medailí. Po těžkém boji se mi jej podařilo porazit,“ popisoval Václav Sivák.

Za ženský klub 1. SC Vítkovice si vzal slovo muž, jeho prezident Tomáš Krásný. „Vítkovice skvěle reprezentují Ostravu. Získali jsme titul a uspěli i na mezinárodním poli. Nápis Ostrava hrdě nosíme na dresech a děkujeme městu za podporu,“ uvedl Tomáš Krásný. Městu poděkoval i Radim Běleš, úspěšný paralympionik a čerstvý držitel českého rekordu v hodu kuželkou. „Bavím se se sportovci z celé republiky, ale takové podmínky, jaké vytváří Ostrava, nikde nemají. Sport tady má velkou tradici a není to jenom fotbal nebo hokej,“ zamyslel se Radim Běleš. Hod kuželkou je oficiálním paralympijským sportem a je ekvivalentem hodu oštěpem. „Chci se posunout k 30 metrům. To je meta, za kterou se na paralympiádě budou brát medaili. Všichni se neuvěřitelně zlepšují a posunují nejlepší výkony,“ dodal Radim Běleš.

Motokárový závodník Adam Kowalski má povinnosti v zahraničí, proto za něj cenu převzala maminka a jeho jménem poděkovala. „Ta cena pro něj byla velkým překvapením,“ řekla.

Do pomyslné síně slávy byla uvedena a sportovní legendou se stala stolní tenistka Marie Hrachová. „Moc si vážím všech medailí i čtvrtého místa na olympiádě. Nejvíce si cením prvenství na turnaji TOP12 v Bratislavě z roku 1984. Účastnilo se jej 12 nejlepších Evropanek, hrály jsme každá s každou a já turnaj vyhrála,“ ohlédla se za sportovní kariérou Marie Hrachová. V současné době předává své znalosti a um mladým sportovcům. „Trénuji v Ostravě děti. Jsou mezi nimi talenty, to se dá rozpoznat, ale musí hodně trénovat. V dnešní době se tréninku věnují mnohem méně, než já, když jsem aktivně sportovala,“ poukázala legenda stolního tenisu.

Klip s našimi úspěšnými sportovci: https://www.youtube.com/watch?v=kz28pS1WnTg

Podívejte se, jak klip vznikal a jak se sportovci zhostili natáčení: https://www.youtube.com/watch?v=cKXrhmcOlYU